Obří lodě, koňské hlavy a bohové Internetu

Na síti občas narazíte na kouzelná místa. Chcete si na Amazonu koupit knihu o námořní dopravě nebo veselý zvířecí kostým a až po chvíli vám dojde, že na obrazovce před vámi je něco děsivě špatně. Pár lidí s přiměřeně zvrhlým smyslem pro humor se totiž sešlo v diskusních fórech pod nevinnými inzeráty, kde začali provádět jen to, co se od nich očekává – nakupovat, hodnotit, recenzovat a fandit novým, krásným výrobkům. Všeobecnou blbost a absurditu lidstva tím však podtrhli úplně dokonale.

Continue reading “Obří lodě, koňské hlavy a bohové Internetu”

Protest, kreativita, akce!

Se světem je cosi v nepořádku. Taky vám vadí všudypřítomná korupce, lži politiků, škrty, které odnášejí ti nejchudší, nezaměstnanost a hlavně narůstající rasismus a nenávist vůči jakékoli jinakosti? Máte denně nepříjemný pocit, že tenhle svět se řítí do p… ehm… někam do záhuby, že je všechno špatně a my s tím nemůžeme nic dělat? Odpověděli jste na předcházející otázky ano? V tom případě si v diáři zaškrtněte data 27. dubna až 2. května a zúčastněte se Májových akčních dní. Protože vždycky se dá něco dělat!

Continue reading “Protest, kreativita, akce!”

Každý chce mít úspěch

Toto je marketing, přátelé! Napadlo by vás pojmenovat svůj nový produkt Úspěch? Jednoho indického výrobce tabáku to napadlo, a samozřejmě slaví safal, tedy úspěch. Deset gramů, tři rupie, deset minut motáku a tři hvězdičky z pěti za jemně pikantní chuť. Obzláště pikantní pak je, že když si zadáte heslo „Safal khaini“ do googlu, vyjedou vám jenom stížnosti zákazníků. Za poloviční cenu oproti veškerému konkurenčnímu zboží asi opravdu nejde čekat zázraky…

Continue reading “Každý chce mít úspěch”

4x punk, more!

Auxes zase hrajou v Praze. Tohle konstatování by možná na pozvánku stačilo. Ale (nejen) my máme Auxes tak rádi, že bychom na ně mohli chodit každý týden a dokonce za nimi jezdit kdo ví kam… Dave Laney a jeho chlapci přijedou s novou deskou More! More! More! Já mám sice asi pořád největší slabost pro jejich debut Sunshine (s Mercy od Planes Mistaken for Stars nejlepší soundtrack pro chvíle, kdy se definitivně zhroutil vztah vašeho života), ale nejnovější počin hodnotím rovněž na jedničku s hvězdičkou. Skvěle našláplá punk-rocková záležitost, 13 krátkejch syrovejch songů, který ubíhaj dopředu s takovou energií, že si ani nestihnete všimnout, že vás smetly. Naživo to bude velká jízda!

Continue reading “4x punk, more!”

Indický politický plakát žije 4: Kdo je tady celebrita?

Zajímavé je, že na Néhrúově univerzitě nevisí žádný Néhrúův portrét. Najdeme tu jen jeho vnuka Rádžíva Gándhího, a to ještě vizáží pocuchanou jak po pumovém atentátu. Vládnoucí garnitura se sice na plakátech vyskytuje hojně, ovšem vždy jen karikována jako banda neschopných lemplů (na což si posvítíme v jednom z příštích dílů). Najdou se i tradiční levičácké komiksové ikony jako Marx, Lenin, Mao nebo Che, rozhodně však netvoří většinu. Skutečný status celebrity má na JNU jen jediná historická osobnost: Bhímráo Rámdží Ámbédkar, který by se dnes navíc dožil 121 let a tím pádem si zaslouží samostatný díl našeho seriálu.

Continue reading “Indický politický plakát žije 4: Kdo je tady celebrita?”

Poznej svoje město 1: Svět je jenom hodinový hotel

Tohle je naše nová rubrika. Soutěžní. Pokud se ptáte, co se v ní dá vyhrát, tak nic. Nebo vlastně docela hodně. Každý týden vám představíme fotku jednoho místa, kolem kterého nejspíš dost často chodíte. Místa, které možná notoricky znáte, ale většinou se díváte jinam než objektiv našeho foťáku. A ta hodnotná odměna? Ta je přece jasná: objev nového zajímavého zákoutí, které vaší pozornosti dosud unikalo.

Continue reading “Poznej svoje město 1: Svět je jenom hodinový hotel”

Save the opera! Get angry!

Albert Vickery je třiašedesátiletý Angličan, který učí v Brně na gymnáziu a má rád kašmír a operu. Proto ho oprávněně naštvalo, že tamní mocipáni chtěli omezit provoz Janáčkova divadla, jehož operní inscenace jsou vysoce ceněné. A tak se rozhodl s tím něco udělat. Vzal fix a na brněnskou radnici vymaloval nevelký nápis Save the Ballet! Save the Opera! Get Angry! Když to zopakoval popáté, zatkli ho, dvacet hodin drželi v cele, dali mu řádně přes držku a (sic!) poplivali jeho epesní kabát z Harrods.

Continue reading “Save the opera! Get angry!”