Mostar: Češka, Polska, Jugoslavija!

Do Mostaru jsme dorazili plni zářícího světla, kterým nás nabily desítky a stovky náboženských suvenýrů v Medžugorje. V roce 1981 tu Vicka, Jakov, Mirjana, Ivanka, Marija a Ivan měli vidění panenky Marie. Církev jim to sice neuznala, přesto v malé vesničce, která sestává de facto pouze z jedné dlouhé ulice, vyrostl křesťanský Disneyland.

Continue reading “Mostar: Češka, Polska, Jugoslavija!”

Železná Ruda: Žádné holky, žádná hitparáda

Postavit přeshraniční trať a nádraží k tomu byl takový pěkný pangermánský nápad našeho císařpána a bavorského krále. Když pak jeden rozjel se svými národy světovou válku a druhý si nechal postavit úchylný zámek, zbláznil se a utonul v jezeře, nějaké nádraží pak ve srovnání s tím logicky zapadlo. A přitom si pozornost zaslouží, nachází se totiž přímo na čáře. No, přímo…

Continue reading “Železná Ruda: Žádné holky, žádná hitparáda”

Vágusovo antidepresivum

… je mimo navštěvování nádražek a popíjení Braníku samozřejmě i kultura.

Akce týdne
NOC VENKU
21. 11., Jungmannovo náměstí, vstupné – cukr, čaj, konzervy, rukavice, šály, ponožky, obvazy… v min. hodnotě 50,-
Druhý ročník akce na podporu lidí bez domova, kdy si všichni můžeme vyzkoušet strávit zimní noc venku. Stačí si přinést kartony, karimatku, spacák… Kromě zážitku vás čekají tematické přednášky, hudební program, film Láska v hrobě, výstava a občerstvení od Armády spásy a Kuchařek bez domova. Pokud vás tahle problematika zajímá, věnujte pozornost taky nové A2, která vyjde ve středu a jejímž hlavním tématem bude sociální bydlení.

Continue reading “Vágusovo antidepresivum”

Dolní Poustevna: Plánujte to na odpoledne

Nádražku v Dolní Poustevně jsem spatřil poprvé asi před 10 lety. Zvenku. Trosky nádraží kdesi v severních Čechách jsou děsivé samy o sobě. Pokud se v nich nachází jedna vybydlená místnost sloužící jako skládka a druhá vybydlená místnost sloužící jako hospoda, je to ještě silnější zážitek. Nenašel jsem tenkrát odvahu vstoupit…

Continue reading “Dolní Poustevna: Plánujte to na odpoledne”

Martin Tvrdý o knihách

Každej den koukám doma na svoji knihovnu. Neni nijak zvlášť veliká, něco kolem třiceti běžnejch metrů, což je prej asi 1500 knih, ale dostatečně velká na to, aby už nešla celá přečíst. Nijak mě to netrápí, knihy mě zajímaj i vizuálně, jako specifický výtvarný díla a do jistý míry je moje knihovna typografická sbírka. Je to pro mě i zhmotnění vědění, laskavý připomenutí toho, že informací je na světě mnohem víc, než se mi snaží namluvit internetovej provider.

Continue reading “Martin Tvrdý o knihách”

S vágusem jako doma

Máme pro vás lepší program než internetový přestřelky…

Akce týdne
SPOLEČNĚ PROTI FAŠISMU!
17. 11., 14:00, Jungmannovo náměstí
„Studenti středních škol si při zkušebních volbách oblíbili Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Média každý týden poskytují nové záběry, v nichž se slušní lidé, fotbaloví chuligáni a neonacisté společně pokouší uspořádat pogrom. V hospodách se šíří touha po vyhlazování. A od veřejných osobností slýcháme, že se nic podobného nemůže opakovat, když je Hitler mrtvý. Mezitím neonacisté v Řecku útočí na ty, kteří nemají bílou barvu kůže, a v Maďarsku se pod dohledem policie chystají donutit nezaměstnané žít ve speciálních pracovních táborech.“ Takhle zvou na demonstraci pořadatelé a my říkáme ano! A vy přijďte.

Continue reading “S vágusem jako doma”

Roztržená prdel k ježíšku

NP s KZ totiž dali do kupy knížku dvaadvaceti reportáží z nádražek z let 2010–2012. A vy ji strašně chcete!

Opravdová papírová kniha se totiž dá použít třeba jako krájecí prkénko a v nouzi i jako obkladový materiál na prkýnko záchodové. Protože jsme vágusové a máme hluboko do kapsy, somrujeme na vás elegantně přes Hithit, abychom tu nádheru mohli vydat. Tak šup šup, přispívejte, ať naši knížku můžete mít ještě letos pod stromečkem!

Continue reading “Roztržená prdel k ježíšku”