Indický politický plakát žije 6: Muž je muž a žena je žena
8 Mar

5 Nov
Z tohohle by americký establishment neměl radost. Zatímco se bašta kapitalismu připravuje na zítřejší prezidentské klání, na jihu Dillí vyrůstají noví revolucionáři. V dnešním díle našeho seriálu se proto podíváme, jak se jim tu daří.
14 Apr
Zajímavé je, že na Néhrúově univerzitě nevisí žádný Néhrúův portrét. Najdeme tu jen jeho vnuka Rádžíva Gándhího, a to ještě vizáží pocuchanou jak po pumovém atentátu. Vládnoucí garnitura se sice na plakátech vyskytuje hojně, ovšem vždy jen karikována jako banda neschopných lemplů (na což si posvítíme v jednom z příštích dílů). Najdou se i tradiční levičácké komiksové ikony jako Marx, Lenin, Mao nebo Che, rozhodně však netvoří většinu. Skutečný status celebrity má na JNU jen jediná historická osobnost: Bhímráo Rámdží Ámbédkar, který by se dnes navíc dožil 121 let a tím pádem si zaslouží samostatný díl našeho seriálu.
31 Mar
V dnešním díle našeho seriálu tentokrát opustíme Dillí a vypravíme se až na jih Indie – do Kéraly. Tenhle svazový stát je známý mimo jiné tím, že v něm tradičně mají silné zastoupení komunisté, konkrétně Komunistická strana Indie (marxistická). A byla to právě CPI(M), která na svém únorovém sjezdu přišla s těmito veselými plakátky.
24 Mar
Střet tradice a modernosti je velice oblíbené téma mnoha indických společenských vědců. Není se čemu divit. V téhle zemi se všechno mění tak rychle, že si na ni ani nestíháte zvyknout. Před sedmi lety měl člověk problém dostat se do internetové kavárny, protože v ní parta místních výrostků pařila Counter Strike. Dnes má také problém dostat se do internetové kavárny, protože už skoro žádné nejsou. Většina z těch, kdo potřebují přístup na net, už ho má v chytrém mobilu.
26 Jan
Politický plakát je svébytný umělecký žánr, se kterým se u nás dnes setkáte tak možná na předvolebních billboardech Balbínovců. To v Indii, to je jiný čajíček. Třeba v Dillí na Néhrúově univerzitě (Jawaharlal Nehru University, JNU) jsou plakáty s politickou tematikou nejen angažovaným uměním, ale také prakticky jediným navigačním systémem, neboť pokrývají většinu budov od sklepa až po půdu. Proto jsem usoudil, že si zaslouží vlastní fotoseriál. V úvodním díle si nejprve obhlédneme terén a podíváme se, kde se vlastně nacházíme. Také si představíme hlavní studentské organizace, aby se vám v plakátech lépe orientovalo. Je to totiž podobný mrdník jako samotná indická politická scéna.