Indický politický plakát žije 1: Odkud jsme, kam jdeme?

26 Jan

Politický plakát je svébytný umělecký žánr, se kterým se u nás dnes setkáte tak možná na předvolebních billboardech Balbínovců. To v Indii, to je jiný čajíček. Třeba v Dillí na Néhrúově univerzitě (Jawaharlal Nehru University, JNU) jsou plakáty s politickou tematikou nejen angažovaným uměním, ale také prakticky jediným navigačním systémem, neboť pokrývají většinu budov od sklepa až po půdu. Proto jsem usoudil, že si zaslouží vlastní fotoseriál. V úvodním díle si nejprve obhlédneme terén a podíváme se, kde se vlastně nacházíme. Také si představíme hlavní studentské organizace, aby se vám v plakátech lépe orientovalo. Je to totiž podobný mrdník jako samotná indická politická scéna.

Akhil bháratíja vidjárthí parišad (ABVP)
Pravděpodobně největší studentská organizace v Indii je propojená s opoziční hinduistickou BJP. Na levicové JNU však hraje druhé housle. Zajímavé je, že někteří z mých kamarádů, kteří jinak volí BJP, podporují na univerzitě levicové strany.

National Student’s Union Of India (NSUI)
Studentská odnož vládnoucího Indického národního kongresu. Na JNU je však také spíše okrajová.

All India Students Federation (AISF)
Zde nemohu šetřit na čase, to jak nepochopíte, tak nepochopíte nic,” Řekl by v tomto místě výkladu Jan Vodňanský. Takže: v Indii byla původně jen jedna komunistická strana – CPI. Její studentská buňka byla založena už v roce 1936 jako první studentská organizace v Indii. Dnes však obě sdružení spíš jen přicmrndávají úspěšnějším kolegům.

Students’ Federation of India (SFI)
V roce 1964 se však od CPI odštěpilo křídlo věrné marxistickým tradicím – CPI(M). Postupně nabylo většího významu, v Západním Bengálsku a v Kérale dlouho vládli.

All India Students’ Association (AISA)
No a od CPI(M) se na konci šedesátých let odštěpilo ještě radikální marxisticko-leninské křídlo hájící ozbrojený boj a v roce 1969 se pojmenovalo CPI(ML). Mnozí její sympatizanti se brzy přidali k nakšalitům, tedy maoistickým partyzánským bojůvkám, které dodnes řádí ve východní Indii (jistě znáte z denního tisku či písně od ADF). Nutno však podotknout, že všechny tři komunistické skupiny na JNU často postupují společně.

Democratic Students’ Union (DSU)
asi jako jediná nemá vazby na žádnou politickou stranu. Ale její sympatie jsou celkem jasné: na webu najdete vyobrazeného nejen Karla s Bedřichem, ale i Lenina, Stalina a předsedu Maa. Podporuje nakšality a často vystupuje v opozici proti výše zmíněným třem organizacím.

popisky k obrázkům se zobrazují dole v lightboxech

Pokračování příště…

2 Responses to “Indický politický plakát žije 1: Odkud jsme, kam jdeme?”