Indický politický plakát žije 4: Kdo je tady celebrita?

Zajímavé je, že na Néhrúově univerzitě nevisí žádný Néhrúův portrét. Najdeme tu jen jeho vnuka Rádžíva Gándhího, a to ještě vizáží pocuchanou jak po pumovém atentátu. Vládnoucí garnitura se sice na plakátech vyskytuje hojně, ovšem vždy jen karikována jako banda neschopných lemplů (na což si posvítíme v jednom z příštích dílů). Najdou se i tradiční levičácké komiksové ikony jako Marx, Lenin, Mao nebo Che, rozhodně však netvoří většinu. Skutečný status celebrity má na JNU jen jediná historická osobnost: Bhímráo Rámdží Ámbédkar, který by se dnes navíc dožil 121 let a tím pádem si zaslouží samostatný díl našeho seriálu.

Continue reading “Indický politický plakát žije 4: Kdo je tady celebrita?”

Indický politický plakát žije 3: Poslední večeře kapitalismu

V dnešním díle našeho seriálu tentokrát opustíme Dillí a vypravíme se až na jih Indie – do Kéraly. Tenhle svazový stát je známý mimo jiné tím, že v něm tradičně mají silné zastoupení komunisté, konkrétně Komunistická strana Indie (marxistická). A byla to právě CPI(M), která na svém únorovém sjezdu přišla s těmito veselými plakátky.

Continue reading “Indický politický plakát žije 3: Poslední večeře kapitalismu”

Indický politický plakát žije 2: Tradice versus modernita

Střet tradice a modernosti je velice oblíbené téma mnoha indických společenských vědců. Není se čemu divit. V téhle zemi se všechno mění tak rychle, že si na ni ani nestíháte zvyknout. Před sedmi lety měl člověk problém dostat se do internetové kavárny, protože v ní parta místních výrostků pařila Counter Strike. Dnes má také problém dostat se do internetové kavárny, protože už skoro žádné nejsou. Většina z těch, kdo potřebují přístup na net, už ho má v chytrém mobilu.

Continue reading “Indický politický plakát žije 2: Tradice versus modernita”

Indický politický plakát žije 1: Odkud jsme, kam jdeme?

Politický plakát je svébytný umělecký žánr, se kterým se u nás dnes setkáte tak možná na předvolebních billboardech Balbínovců. To v Indii, to je jiný čajíček. Třeba v Dillí na Néhrúově univerzitě (Jawaharlal Nehru University, JNU) jsou plakáty s politickou tematikou nejen angažovaným uměním, ale také prakticky jediným navigačním systémem, neboť pokrývají většinu budov od sklepa až po půdu. Proto jsem usoudil, že si zaslouží vlastní fotoseriál. V úvodním díle si nejprve obhlédneme terén a podíváme se, kde se vlastně nacházíme. Také si představíme hlavní studentské organizace, aby se vám v plakátech lépe orientovalo. Je to totiž podobný mrdník jako samotná indická politická scéna.

Continue reading “Indický politický plakát žije 1: Odkud jsme, kam jdeme?”