Méněcenná dovolená Cyrila Höschla

13 Dec

Uznávám, že sukovice na Reflex jsou u nás skoro stejně časté jako sukovice na salonní intelektuály. Uznávám i to, že s tímhle hejtem přicházím s víc než měsíčním zpožděním. Ale pan Höschl jakožto psychiatr by mi jistě řekl, že negativní emoce bych v sobě neměl dusit, nýbrž ventilovat. Proto hurá do něj!

Nebudeme se teď pouštět do debat o tom, do kterého tělesného otvoru druhdy zajímavý časopis již několik let směřuje. Moji rodiče Reflex pořád odebírají, takže když přijedu domů, vždycky si pár čísel se zájmem prolistuju. A posledně jsem se dolistoval až k Listům Cyrila Höschla (Reflex 44/2011, str. 48-49). Paní s evidentně řeckým jménem tam klade odborníkovi na lidskou duši zajímavou otázku: “Je Řecko méněcenné?” Čtenář už se tetelí, že se dozví něco zajímavého o komplexech, atribucích, stereotypech, to vše v populárně vědecké formě.

Nic takového. Pan psychiatr, DrSc. FRCPsych. ani pořádně neodpovídá na položenou otázku a místo toho nadšeně popisuje svou dovolenou v Řecku. Popravdě, ten text nedává logicky úplně smysl, ale věta o tom, že řecká kultura je fantastická, protože turistovi v hospodě nalijou i po zavíračce, mě doteď budí ze sna. To je totiž argument zhruba na stejné úrovni, jako když začnu pičovat, jak v Řecku neumí anglicky a neberou stopaře. Nikdy se s tou historkou z cest neopomenu u piva pochlubit, ale nikdy by mě taky nenapadlo vydat ji tiskem jako článek vědecké autority.

Chápu, že celý tenhle esencialistický výlev má asi pomoct nabourat negativní předsudky o Řecích a pan profesor se chce zavděčit čtenářce (pokud si tedy dopis nevymyslel sám, jak se to tak občas dělává). Ale pořád mi nějak uniká, proč se kvůli tomu dopouští dalších generalizací a stereotypizací. Jako by si ze školy nepamatoval, že osobní zkušenost není akademicky platný argument. Obzvlášť tragikomicky pak působí jeho odpověď ve srovnání s rozhovorem, který dal o pár týdnů dřív Václav Cílek časopisu Instinkt. Takže pane doktore Höschle, vaše rubrika je sice jedna z posledních čitelných dvoustran v Reflexu, ale tentokrát jste utrpěl rektální debakl.

Portrét pana Höschla jsem si dovolil zapůjčit z webu Psychiatrického centra Praha, kruh je značky Swimtrainer. Snad se nebudou moc zlobit.

2 Responses to “Méněcenná dovolená Cyrila Höschla”