Kolín

16 May

Ale vy tam nemáte žádnou slevu,“ podivil se pan průvodčí nad mou InKartou a bylo vidět, že ho to upřímně mrzí. A tak jsem byl donucen přerušit svou cestu v Kolíně a dokoupit si novou zákaznickou slevu. Vlak je jako motoskijöring…

Slevový systém Českých drah je opravdu fikaný, a tak jsem jim tentokrát celkem zbytečně narval do chřtánu celé čtyři stovky. Pokud však odhlédneme od materiální stránky, byl jsem i v této situaci nadšen. O zastávce cestou z Prahy do Brna na jedničku v Kolíně jsem totiž skutečně uvažoval, ale nejdřív mi to připadalo jako hodně ztřeštěný nápad. Takhle jsem aspoň konečně měl dobrý důvod jej zrealizovat.

Je v Kolíně nádražka?“ zeptal jsem se navenek odevzdaně, ve skutečnosti však s jiskrou v oku. „Je, ale možná bych vám radši doporučit koupit si lahváč v PONTu,“ odtušil štiplístek. Neposlechl jsem a dobře udělal. Kolínská nádražka totiž není žádná putyka. Je to pýcha sakrální architektury. Chrám o dvou lodích oddělených centrálním barem.

Rozdělení na dvě části dokonale respektuje sociální skladbu návštěvníků. Zatímco v buffetu nalevo blikají automaty, jídelna napravo je ideálním místem pro meditace, kde božský klid jen občas rozčísne nosič špinavého nádobí. Zajímavým architektonickým prvkem je i galerie nad výčepem, která podle všeho dříve sloužila jako kavárna. Dnes je však vchod zatarasen řetězem a květináči. Škoda.

Vágusovo srdce zaplesá i při letmém pohledu na jídelní lístek. Denní nabídka sestává sice jen z nějakých sedmi možností, mezi nimi však najdeme veškeré myslitelné nádražní hotovky za cenu okolo 60 Kč. Já jsem vzhledem ke svým nečekaným výdajům zvolil jen bramborový guláš za 25 korun a nemohu si stěžovat. Plný talíř náležitě opaprikované šlichty chutnal skoro jako od babičky.

Obsluha je tichá, ale zároveň velmi příjemná. Z výčepu pak na restauraci shlíží Kozel. Ceny má lidové (10° za 17 Kč, 12° za 19 Kč) a vůbec nemečí, naopak ctí zdejší klid a nanejvýš do vás pěkně zasyčí. Kdo nemá chuť na pivo, může zkusit třeba pravého turka servírovaného v hořčičáku. A zakousnout to lineckým kolečkem. Mlask.

Atmosféra: * * * * *
Obsluha: * * * * *
Pivo: * * * * *
Jídlo: * * * * *
Hajzlíky: nehodnoceny

3 Responses to “Kolín”