Praha Vysočany: Nádherná, nádherná, nádhernáááaaááá!

19 Mar

Přes Vysočany moc nejezdím. Vlastně skoro vůbec. Asi proto se mi taky mohlo stát, že jsem místo rychlíku do Hradce nastoupil do důvěrně známého Šohaje. Namísto hodinové inspekce proslulé nádražky v Chlumci jsem tedy musel přejíždět z Libně do Vysočan. Oněch 40 minut, které mi bylo strávit v místní nádražce s předvídatelným názvem Lokálka, však nebyl promarněný čas.

„Nádherná, nádherná, nádhernáááaaááá,“ vítá mě v lokále Pavel Novák a eklektická výzdoba po stěnách. Paní výčepní neustále přebíhá mezi lokálem a kuchyní, asi jako Kubát z Lakomé Barky. Pivo Pardál za 22 korun však stíhá za pochodu natočit celkem rychle.

Výběr jídel je jednoduchý: buďto párek v rohlíku za 16, anebo klobás za 38. Peněz není nazbyt, proto volím levnější variantu a přemýšlím, jak asi bude párek připraven. Když se po chvíli podezřelého hučení ozve neklamné cinknutí, je jasno, z kterého elektrospotřebiče vítr vane.

„Hajzlíky tu asi nemáte, co?“ ptám se po zběžném obhlédnutí interiéru. „Ale máme. Když půjdete do těch v hale, tak stačí říct, že sedíte v hospodě,“ odpovídá mi mistryně mikrovlnky. (Povšimněte si té formulace: sedíte v hospodě.) A vskutku. Na hajzlících se skví nápis malá 5 Kč, velká 10 Kč, štamgasti zdarma. A není to jediný nápis, který se zde skví. Ten úplně nejlepší, přímo nad umyvadlem, jsem vám však nevyfotil – ať máte nějakou motivaci se do nádražky podívat.

Pro úplnost ještě dodám, že Vysočany by v naší metodice byly nejspíš nádražkou nulté kategorie. Vchází se do ní od pokladen, a když si sednete ke stolům nalevo, máte koleje asi tři metry za zadkem. Přemýšlím, jestli jsem někdy seděl takhle blízko k vláčkům.

„Ještě něco?“ ozve se mi náhle z levoboku. Mimoděk trhnu hlavou směrem k hodinám. „Ale jo, ještě pivo a párek,“ poroučím si. Lepší večeři už dnes nestihnu. Co si totiž pamatuju z dřívějších sporadických návštěv, ani klobása nebývala žádná velká hitparáda.

A tak se cpu párkem, zapíjím to pivem, nasávám vůni cigaret a politých ubrusů a poslouchám historky o vietnamských sousedech od sousedního stolu. Především se však z hloučku místních pardálů snáší samá chvála na nádražku ve Všetatech. A té se, milí přátelé, podíváme na zoubek někdy příště.

Comments are closed.